PENETRASYON TESTLERİNDE PYTHON DİLİ

PENETRASYON TESTİ NEDİR?

Penetrasyon testi sistemlerde ki,ağlarda ki,uygulamalarda ki,donanımlarda ki,yazılımlardaki güvenlik açığını veya zararlı kodların tespit edilmesi bu açıkların saldırganlar tarafından sömürülmeden tespiti ve fixlenmesidir.

NEDEN PENETRASYON TESTLERİNDE PYTHON DİLİ?

Python dili günümüz dünyasının bilişim sistemlerinin en modern dilidir.Python yazılıma yeni yönler vererek birçok yazılım dillerinin kısmetini kapatmıştır.Bunun nedeni ise barındırdığı depo ve modülleridir.
Python’u python yapan bir diğer özelliğide nesne yönelimli olmasıdır.Python kodları kullanıcılarına hız,güç ve basitlik katar.Basitlik derken şunu kastediyorum mesela java ile “merhaba dünya” yazalım:

CODE:

public class MerhabaDunya {

public static void main(String[] args)
{
System.out.println(“Merhaba Dünya!”);
}
}

Şimdide Python İle “Merhaba Dünya” Yazalım:

CODE:

print(“merhaba dünya) ##bu python3.x kodudur.
print “merhaba dünya” ##bu python2.x kodudur.

Basitliği sizde gördünüz.Python kullanıcılarına hız (zaman kazanma) ve kolaylık sağlar. Penetrasyon Testerlar içinde önemli olan 3 şey vardır:

1-HIZ
2-KOLAYLIK
3-BARINDIRILAN MODÜLLER ve PAKETLER

İşte bu yüzden bizde Python’u tercih ediyoruz.

Teknoloji ve Siber Güvenlik Araştırmacısı,

2014 yılından beri siber güvenlik alanında çalışmalar yapmaktadır. Bunun yanında yazılım geliştirme, elektronik, video kurgulama, tasarım gibi farklı alanlara ilgilidir.


Efe Arda Yavaş

Teknoloji ve Siber Güvenlik Araştırmacısı, 2014 yılından beri siber güvenlik alanında çalışmalar yapmaktadır. Bunun yanında yazılım geliştirme, elektronik, video kurgulama, tasarım gibi farklı alanlara ilgilidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir